Masa lambaları, adından da anlaşılacağı üzere masa üzerinde kullanılan aydınlatma ürünleridir. Elektrik ya da pil yardımıyla çalışan modelleri mevcutken hareket ettirilebilir olması ile sıklıkla tercih edilir. Farklı çalışma masası lambası modelleri ve tipleri olduğu için dekoratif ürün olarak da kullanılabilir.

Bir çalışma masası lambasına ihtiyacınız varsa, öylesine bir seçim yapmak uzun vadede olumsuz sonuçlar doğurabilir. Tek amacınız dekorasyon değilse ve masa lambasını çalışmalarınız için kullanacaksanız, ince eleyip sık dokumanızda fayda vardır. Yanlış seçilen bir masa lambasının çalışmadaki verimliliği olumsuz etkilediği de bilinen bir gerçektir. Öyleyse ideal çalışma masası lambası nasıl olmalı?

Çalışma masası lambası seçerken, bu lambayı ne amaçla kullanacağınızı göz önünde bulundurmanız gerekir. Aksi halde lambadan verim alamayacağınız gibi kullanım amacınıza da ulaşamazsınız. Masa lambaları genellikle kitap okumak, ders çalışmak ile birlikte proje çizmek, rapor hazırlamak, evrak düzenlemek gibi işler için kullanılır.

Kitap okuma amaçlı bir lamba alacaksanız, lambanın sabitlenebilir olması önemlidir. Işığı doğrudan kitaba verirken gözünüzü rahatsız edecek bir parlaklıkta olmamalıdır. İşle ilgili çalışmalar için de hareket ettirilebilir ve daha güçlü ışığa sahip olan bir çalışma masası lambası gereklidir.

 

Ampul Türü ve Watt Seviyesi

Çalışma masası lambası modelleri, farklı ampul türlerine sahip olabilir. Bu da ampullerin gücünü değişken kılan bir detaydır. Masa lambalarında kullanılan ampul türleri şu şekildedir:

  • Akkor
  • Halojen
  • Floresan
  • LED

Bu ampul türleri farklı parlaklıkta ışıklar verdiği gibi gösterdikleri performans da farklıdır. Dolayısıyla kişiye göre değişebilen özelliklere sahiptirler ve özellikle yaş ve göz sağlığı faktörü bu noktada önemlidir. Seçim sırasında yaşınızı ve çalışma masası lambasını kullanacağınız ortamı göz önünde bulundurmalısınız. 

Yaş ve ampul türü faktörlerine göre ideal Watt seviyeleri şöyledir:

 

Yaş Aralığı Akkor Halojen Floresan LED
5 – 12 yaş 40 W 20 W 9 W 3 – 5 W
13 – 24 yaş 60 W 50 W 9 W 5 W
25 – 55 yaş 60 W 50 W veya IR 9 W 5 – 10 W
50 – 75 yaş 100 W 50 W veya IR 13 W 5 – 10 W

 

Işık Rengi ve Sıcaklığı

Çalışma masası lambası seçiminde lambanın vereceği ışığın renk sıcaklığı hem göz sağlığı hem de çalışma performansı konusunda önemlidir. Renk sıcaklığı Kelvin cinsi ile belirtilirken kırmızı ve mavi aralığında kalan sarı ve beyaz renkleri gösterir. 

Rengin sıcaklığını da kullanım amacınıza ve odanızın genişliğine göre belirleyebilirsiniz. Sıcak ışıklar hoş atmosfer yaratan yatıştırıcı tonlara sahipken soğuk ışıklar daha iyi bir görüş sağlar ve beyni uyararak üretkenliği artırır. Bu doğrultuda sık kullanılan ve ideal olan renk sıcaklıkları şöyle gösterilebilir:

  • 2700 K – 3000 K arası sarı – sıcak
  • 3500 K nötr
  • 4100 K – 5500 K arası soğuk – beyaz
  • 5600 K – 6500 K arası soğuk – gün ışığı (beyaz)

 

Model, Fiyat, Kalite ve Üretim Malzemesi

Çalışma masası lambası seçerken dikkat edilmesi gereken model, fiyat, kalite ve üretim malzemesi unsurları bir arada ele alındığında daha verimli sonuçlar elde edilebilir iken spesifik bir tercih yapılabilir.

Ürünün kalitesi genellikle üretim malzemesi ile doğru orantılıdır. Metal, ahşap, plastik gibi materyallerden üretilen modeller mevcuttur. Bu noktadaki seçiminiz ise model seçiminizle paraleldir. Çünkü dayanıklılık ile dekoratiflik her zaman bir arada olmayabilir. Söz konusu detayları bir araya getirdikten sonra bütçenizin karşılayabileceği fiyatta bir ürün alarak en ideal seçimi yapabilirsiniz.

Evde ve Ofiste Masa Lambasının Önemi

Masa lambaları, çalışma masaları üzerinde son derece şık durur. Fakat bu şıklık, söz konusu lambanın sadece dekoratif bir parça olduğunu düşünmenize sebep olmamalıdır. Çalışma masanız için bir lamba alma konusunda kararsızsanız, masa lambasının önemi hakkında bilgi alarak kararınızı verebilirsiniz.

Öncelikle masa lambaları bölgesel aydınlatma yaparlar. Bu özellik ile okuma, yazma, çizme ya da herhangi bir çalışmayı tam verimli bir şekilde yapabilirsiniz. Özellikle ev ortamında odanızın tamamını aydınlatmanız, çalışma masanızın üzerine kendi gölgenizin düşmesine sebep olabilir. Bu da çalışmanızı imkânsız hale getirebilir.

Ofis ortamlarında da masa lambalarının önemi çok büyüktür. Ofisler genelde dekoratif bir iç tasarıma sahip olur ve mekân aydınlatmaları da dekorasyona uygun şekilde seçilir. Dekoratif tavan lambaları ise her zaman verimli ışık veremez. Bu noktada masanızdaki çalışma alanınızın ayrıca aydınlanması, çalışma performansınızı artırır.