Tam tamına 106 yıl önce... Tarih 18 Mart. Çanakkele Zaferi’mizin tarihidir bu tarih. Kahraman ordumuzun Çanakkele Cephesi’nde verdiği mücadelenin tarihidir. Bu savaşla birlikte Türk tarihi değişmiştir. Bu zaferle Türk milletinin gücü bir kez daha gözler önüne serilmiştir.

Atatürk’ün sözüyle devam etmek istiyorum. “Benimle beraber burada muharebe eden bütün askerler kesin olarak bilmelidir ki bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım.”

Eğer o gün askerler dinlenmiş olsaydı veya uyumuş kalmış olsalardı, bizler belki de bu kadar rahat yatamıyor olacaktık yataklarımızda. Hayatta olacak mıydık o bile meçhul... Binlerce şehit verdik o savaşta. Küçük büyük demeden, yaşlarına bakmadan savaşa gitti o yiğitler. Anaları gözleri yaşlı kaldı arkasında.Kınalı kuzularının arkasında hep bir gün dönecek umuduyla beklediler.  Ne helen vardı ne giden... Fakat sonrasında gurur duydular evlatlarıyla. Çünkü onlar kendi canlarını feda ederek bütün ülkenin canını kurtardılar.

“Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir. Eğil de kulak ver bu sessiz yığıni bir vatan kalbinin attığı yerdir. “

O zaferde can veren bütün şehitlerimizi her yıl olduğu gibi bu yıl da anıyoruz. Türk tarihinin en büyük zaferidi Çanakkale Zaferi. Bizlere yaşamamız için armağan edilen bir zaferdir bu zafer. Ruhunuz şad olsun...