Türkçeye “Güvenlik Duvarı” olarak çevrilmiş olan Firewall; ağ ve bilgisayar sistemleri arasındaki güvenliği sağlayan yazılım ve donanımsal sistemlerdir. Gelen ve giden tüm ağ trafiğini kontrol ederek, cihazlarınıza ya da yazılımlarınıza uygulanan zararlı saldırıları durdurmayı amaçlar. Network, yani ağ trafiğini belirli protokol ve kurallara göre koruyan, aynı zamanda kendi ağınız üzerindeki cihazlara dışarıdan gelebilecek her türlü saldırıyı engellemeyi amaçlayan güvenlik araçlarıdır. Önceden tanımlanmış kurallar çerçevesinde ağ üzerindeki gelen ve giden paketlerin ulaşması gereken yerlere ulaşmasının uygun olup olmadığını denetler ve yönlendirir. Firewall üzerinde belirlenmiş olan kurallara uymayan akışı engelleyerek cihazlarınızın ve sistemlerinizin korumasını sağlar. Ayrıca Firewall sistemleri, bir Proxy ile birlikte çalışarak internet üzerindeki güvenliği de sağlar.

Özel kurallar ve belirli protokoller üzerinden ağı denetleyen ve gelebilecek dış tehlikelere karşı sistemlerinizi güvenli konuma getiren Firewall sistemleri; bulunduğunuz ağı denetleyerek dışarıdan gelen ve ağı tehdit eden davranışlara karşı bir kalkan görevi görür. Firewall çalışma prensipleri, belirlemiş olduğunuz kurallara dayanır. Önceden belirlemiş olduğunuz kurallar çerçevesinde hareket eden güvenlik sistemleri, belirlemiş olduğunuz protokollere uygun olmayan bir trafik tespit ettiğinde ağa erişimi engeller ve güvenli bir katman oluşturarak bu trafiğin akışını keser. Bu sayede sadece izin verilen ve kurallara uyan ağ trafiğinin akışına izin erir. Ev veya şirketinizdeki internet ile ağınız arasındaki iletişimin güvenli bir seviyede olmasına ve öyle kalmasına ortam sağlar.

Gelişen ve yenilenen teknoloji karşısında neredeyse her yerde Firewall kullanımına tanık olabilirsiniz. Küçük ve büyük ölçekteki herhangi bir şirket veya işletme, internet ağını ve cihazlarını korumak için Firewall hizmetlerinden faydalanır. Siber saldırılar karşısında cihazlarınızı ve bilgilerinizi korumak için hazırlanmış olan bu sistemler, White List yani beyaz liste mantığı ile çalışır. Bu liste içerisine dahil ettiğiniz servisler, portlar, işlemler ve ağ trafiklerini, güvenli bir şekilde kullanabilmenize izin verir. Bu liste dışarısında kalan aktiviteleri ise zararlı görerek bloke eder. Kendi ağınız üzerindeki kullanıcılara bireysel olarak sınırlama getirmek yerine Firewall cihazları üzerinden bu işlemi kolayca yapabilir, zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.