Pek çoğumuz geceleri ayakta kalmayı sevenlerden olsak da aslında beynimizin bu saatlerde tamamen farklı işlediği, on yıllardır yapılan araştırmalarla kanıtlandı.

Bilim insanlarının yeni hipotezine göre insan vücudu ve aklında 24 saat boyunca duygularımızı ve davranışlarımızı etkileyen aktiviteler gerçekleşiyor. Beynimiz, belirli saatlerde biz farkında olmadan belirli şekillerde hissetmemizi sağlıyor. Doğamız gereği geceleri de bu doğal süreç, uyumamız üzerine kurulu olan aktivitelerden oluşuyor.

Gece vakti için oluşan bu aktiviteler, aslında binlerce süren evrimimize dayanıyor. Gündüzleri avlanabilen bir tür olarak insanlar, geceleri savunmasız bir şekilde uyuyorlardı. Fakat bilim insanlarına göre uyku sırasında herhangi bir tehlikeye karşı teyakkuzda olmamız için vücudumuz olumsuz uyarıcılara maruz kalıyordu.

Söz konusu olumsuz uyarıcılar, geçmişte tehlike anında uyanmamızı sağlıyor olsa da günümüzde birer avcı olmadığımız için artık farklı bir sonuca yol açıyor. Uyarıcılar, geceleri ödül/motivasyon sisteminden besleniyor ve bu da kişiyi riskli davranışlara yatkın hale getirebiliyor. Ayrıca gece ayakta kalmakta birlikte gelen uyku kaybı, gündüz doğal olarak oluşan beyin aktivitelerini de olumsuz etkiliyor.

Kısacası gece kuşluğuna son...