Çözünebilir kahve ya da bilinen diğer ismiyle granül kahve, demlenmiş kahve çekirdeklerinin birkaç işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen hazır kahve şeklidir. İşlemler sonucunda oluşan bu ürün, toz ya da partikül şeklinde olabilir ve kaynar suda hızla çözünerek kahveli içecek haline gelir. Son yıllarda, sıvı şeklinde satılan hazır kahveler de yaygınlaşmıştır. Peki, detaylı olarak düşünürsek granül kahve nedir? Granül kahve ne demek?

Granül kahve, günümüzdeki kahve dükkanlarında instant kahve olarak da bilinir. Kaynamış sıcak suya konulduğu zaman anında suda çözünür. Suya koymadan önceki partikül hali, kahve çekirdeğinin suyunu kaybetmiş şeklidir. Bu kahvenin yapımı sırasında hiçbir kimyasal ürün kullanılmaz.

Granül kahve ilk olarak 1901 yılında Satori Kato adında bir kimyacı tarafından bulunmuştur. Tarihi kayıtlara bakıldığında bu kahvenin, Satori Kato tarafından Amerika’nın Chicago kentinde üretildiği görülmektedir. Satori, bulmuş olduğu farklı kahve türünü New York şehrinde bulunan çeşitli fuarlarda tanıtmıştır. Ancak, bu buluşu için patent alamamıştır.

Hazır kahve taneciklerini üretmenin iki temel yöntemi vardır. Bu yöntemlere, dondurarak kurutma ve püskü

  • Dondurarak Kurutma Yöntemi

Dondurarak kurutma yöntemi biraz karmaşık bir işlem olarak bilinir; fakat diğer yönteme göre kahve aromasını daha fazla korur. Bu yöntemde uygulanan işlemler şunlardır:

  1. Kahve – 40 ° C civarında hızla dondurulur.
  2. Dondurulan kahve, bir kurutma haznesine yerleştirilir; haznede bir vakum oluşturulur ve hazne ısıtılır.
  3. Dondurulmuş kahve ısındıkça, donmuş su süblimasyon adı verilen bir işlemle hızla genişler. Süblimasyon işleminden sonra geriye kalan kuru kahve taneleri, istenilen granül kahvedir.

 

  • Sprey Kurutma Yöntemi

Hazır kahve yapmanın püskürtmeli kurutma yöntemi, neredeyse kahvenin demlenmesi kadar anlıktır. Sıvı kahveden hazır kahve kristallerine geçiş sadece 5 ile 30 saniye arası sürer. Sprey veya püskürtme işlemiyle kurutma yöntemine uygulanan işlemler şu şekildedir:

  1. Bu yöntemde kahve veya konsantre kahve, büyük bir haznenin içine yerleştirilir. Sıcak hava, haznenin içine yüksek bir yerden püskürtülür.
  2. Sıcak hava damlacıkları düştükçe haznenin içinde kalan su buharlaşır.
  3. Kahvenin kuru kristalleri haznenin dibine düşer. Böylece kurutulmuş granül kahve elde edilir.

Granül kahve demlenen bir kahvedir ve bu işlemler sonunda neredeyse tüm su ondan uzaklaştırılır. Bu süreçte, kahve çekirdeği üzerinde uygulanan hiçbir kimyasal işlem yoktur. Granül kahve, sıvı içermeyen saf kahvedir. Temel olarak, granül kahvenin üretimi ve tüketimi oldukça kolaydır. Bu sebeple çokça tercih edilir.  

rtmeyle kurutma denir.