Japonların sadece kamikazesi var sanıyorsanız yanılıyorsunuz: II. Dünya Savaşı'nda içine ciddi ciddi bir Japon askerin oturarak yön verdiği ve ölmesinin en başından beri kesin olduğu bu savaş torpidoları da en az kamikaze kadar korkunç.

Yıl 1944'ü gösterdiğinde Japonya, Pasifik'te ABD'ye karşı saldırı ve savunma gücünü büyük ölçüde kaybetmişti. Bu durumda hem teknolojik hem de sayıca deniz ve hava kuvvetlerinde abd'den geride kalmasının büyük rolü vardı. Ama savaş kendi evine yakın bölgede olması ve kendi topraklarını savunuyor olmanın moral motivasyon avantajı ile bu durumu nispeten dengeleme şansları vardı. Ancak midway ve solomon adaları savaşlarında deneyimli donanma ve hava kuvvetleri personelinin büyük kısmını kaybetmeleri malzeme eksiliğinin yanına yetişmiş personel eksikliği de eklemişti. bu kadar fazla dezavantaj ile savaşmak oldukça güçtür.

Ama konu savaş olunca ve ulus japonlar olunca işler hiç öngörüldüğü gibi gitmiyor. yenildik deyip kenara çekilmek, son damla kan dökülmeden pek olası değil. İşte bu ahval ve şerait içinde ortaya çıkan çaresizlikten gelen bir çare yöntemi olarak Japonlar hiç yapılmaması gereken bir şeyi yapmaya karar veriyorlar. intihar saldırıları...

Kamikaze saldırısı Pearl Harbor baskınını hepimiz biliyoruz. ama japonların tek intihar saldırısı yöntemi bu değildi. inatçı japonlar birçok yol ile intihar saldırısı düzenledi. intihar gemileri, mini tanklar ile intihar ve belki de en korkuncu intihar amaçlı torpidolar. bu intihar torpidolarına kaiten ismi verilir. japonca da cennete dönüş manasına gelir.

kaiten torpidolarının aslında oldukça basit bir tasarımı var. çünkü uzun uzun tasarım yapmak için gerekli zaman yok. onu buna uydur, yap yöntemi ile üretilmiştir.