Akıllı telefonlar, tabletler çıktığından beri çocuklarımızı avutma yöntemimiz oldular. Teknolojinin gelişmesi iyi güzel de, insanların bunu kötü amaçla kullanması çok kötü. Ağlayan çocuğun eline hemen telefon veriliyor. Belli bir yaşa geldikten sonra da çocuk kendisi kopamıyor tüm bunlardan.

Hak da vermiyor değilim. Çalışan anne babalar çocuklarına fazla zaman ayıramıyor. Onları oyalayacak bir şeyler olması gerek. Bunda da telefonu tableti tercih ediyoruz işte. Peki doğru mu yapıyoruz? Tabiki de hayır! Aslında başka şekilde de büyütülebilir çocuk. Mesela eline telefon, tablet vermek yerine bir kitap verebiliriz. Hem bu sayede yeni bilgiler öğrenir, hayata bakışı değişir.

Çocuklarımızı nasıl alıştırırsak öyle gidiyor işte. Bakın, kaç insan kitap okuyor? Kaç insan bilgili şekilde dolaşıyor etrafta? Aslında herkes çok bilgili bizim ülkemizde. Herkesin her şey hakkında bir düşüncesi var. Ama bu kitap okudukları için değil, cahilliğin verdiği bir cesaret. İnsanlar da kendini her zaman doğrucu zannediyor bu durumda.

Kitap okumak ne güzel duygu aslında. Bambaşka bir dünyanın kapıları açılıyor. Okurken kendini kaybediyor insan. Yeni yerler keşfedip, yeni bilgiler öğreniyor. Bazen de bir kitabın içinde kendini buıluyor insan. Vay be diyor, benim gibi durumlar yaşayan da varmış. İşte o zaman görüyoruz ki bu hayatta bazı şeyler aslında tek bir insanın başına gelmiyor.

Kitaplardan öğrenecek çok şeyimiz var. Haydi çocuğum kaldır başını şu telefondan, al eline bir kitap. Bazen yeni şeylere başlamak iyi gelir...