..

Başım köpük köpük bulut,
İçim dışım deniz,
Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane parkında,
Budak budak, serham serham ihtiyar bir ceviz.
Ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.

Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane parkında.

 

Nazım Hikmet’in şiirlerine konu olan ve halk arasında ağacının uzun yetişmesinden dolayı; “Ceviz ağacı diken meyvesini yiyemez” diye bilinen ceviz, çok eski çağlardan günümüze kadar uzanan yapısı ve saymakla bitmeyen faydaları ile bir vitamin deposudur. 

Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde yetişen ceviz, cevizgiller familyasından Latince adıyla Juglans Regia’dır. Milattan önce 7000’li yıllara dayanan geçmişi olan cevizin sayılamayacak kadar çok faydaları vardır. Yapılan araştırmalarda birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ceviz öyle bir meyvedir ki, sadece kabuğun içindeki meyve değil, kabukları, hatta öyle ki cevizin suyu ve yağı da insan için son derece faydalıdır. Muhteşem bir vitamin deposu olan cevizin faydaları içinde kanserle mücadele, saç bakımı, anti-stres olması, kalp sağlığı, beyin sağlığı, zayıflamaya yardımcı olması gibi birçok madde sıralayabiliriz.

Ceviz meyvesinin içinde birçok meyveden daha fazla bulunan zengin Omega 3 sayesinde sık ceviz tüketenler kalp hastalıklarına yakalanma riski açısından şanslıdırlar. Beyin ve kalp sağlığı açısından oldukça faydalı olan cevizin günlük düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Cevizin içeriğinde yüksek oranda bulunan antioksidan olan polifenoller  kalp hastalığı ve kanserden korunmada büyük rol olmaktadır Günlük hayatta düzenli olarak tüketilen cevizin birçok kanser türünü önlediği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkartılmıştır. Önlediği bilinen kanser türleri ise prostat, göğüs kanseri ve pankreastır. Yine cevizin içerisinde bulunan L-arginin adlı amino asit, insan vücudundaki hücre düzeyleri açısından çok büyük rol oynamakta ve bu madde sayesinde bir yandan kalp sağlığına büyük katkı sağlarken diğer yandan büyüme hormonu salımıyla uyarıcı etkiler yapar. Bu katkısıyla da üreme sorunlarının tedavisini de yardımcı olmaktadır. İçerdiği amino asit nedeniyle günde belirli oranda tüketilen ceviz sayesinde antioksidan almış olan kişiler hem vitamin ihtiyaçlarını karşılamış olurlar hem de vücutlarındaki toksinleri atmış olurlar. Vücuttaki toksinlerin atılmasıyla da sağlam ve güçlü olmamızı sağlayan ceviz, bu yönüyle de mikroplara karşı bizi koruyan doğal bir kalkan vazifesi görmüş olur. Günlük düzenli olarak belirli oranda tüketilecek ceviz yaşlanmayı geciktirerek, vücudun daha genç  ve dinamik kalmasını sağlar. Kilo vermeye de faydası olan ceviz adeta mucizevi bir besin kaynağıdır. Zira içerisinde bulundurduğu liflerle tüketildiğinde, insana tokluk hissi vermektedir.

Ceviz sadece içerisinde zengin miktarda Omega 3 barındırmakla kalmayıp, folik asit, E vitamini, demir, fosfor, magnezyum, potasyum ve çinko açısından da oldukça zengindir. İçerdiği yüksek oranda lif sayesinde de sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olmakta, bağırsakları temizlemekte, kemik ve diş yapısının güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Ceviz için anlattığımız faydaların aynısı kabuğu içinde söylemek mümkündür. Kalp sağlığı için önemli olan Omega 3 yağ asidi, cevizin kabuğunda da mevcuttur. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz üzere ceviz sadece meyvesi ile değil her yönüyle bir şifa kaynağı. Cevizin suyundan da birçok fayda elde etmemiz mümkün. Eğer 10 adet cevizi 6 bardak ılık su içinde 7-8 saat demlenmeye bırakır ve bunu düzenli olarak sabahları aç karnına bir bardak, akşamları tok karnına bir bardak içmemiz halinde şu faydaları elde ederiz. Öncelikle kilo vermememize yardımcı olur. Bunun dışında Tiroid değerlerinin normale dönmesini sağlar, karaciğerlerimizi güçlendirir, detoks etkisiyle vücudu temizler. Düzenli bir şekilde ceviz suyunu içmeye devam edersek halsizliği ve yorgunluğu giderir. Çocuklarda ise zeka gelişimine katkı sağlar.

Meyvesi, kabukları ve suyuyla insana son derece faydalar sağlayan cevizin ağacı da mobilya da kullanılarak bir başka fayda ortaya koymaktadır. Ceviz ağacı ortalama bir büyüklüktedir ve kışın yapraklarını dökmektedir. Sert ağaç olarak sınıflandırılan ceviz kerestesi ahşap işlerinde çok fazla kullanılmaktadır. Kerestesi sert, ağır ve dayanıklıdır, eğilme ve çekmeye dirençlidir. Ancak, sert olmasına rağmen çalışması oldukça kolaydır. Böceklere karşı duyarlı olduğu bilinen ceviz ağacı, çürümeye karşı mukavemeti oldukça yüksektir, bu yönüyle sağlam ve dayanıklıdır.

Yüzlerce yıl öncesinden günümüze kadar ulaşan ve hala günümüzde dahi rahatlıkla kullanılabilen cevizden yapılmış mobilyalar vardır. Bu mobilyaların ömrü bir insan ömründen oldukça uzundur.