Stephen Hawking'in Hawking ışıması olarak adlandırılan teorisine göre kara delikler çok az da olsa kütle kaybediyor ve bu evrenin işleyişi hakkında derin bir ikilem yaratıyor

bu paradoksu daha iyi anlayabilmek için öncelikle information'ın ne olduğunu anlamak gerekiyor. örneğin; grafit ve elmas, karbon elementinin allotroplarıdır. ikisi de karbon elementinden oluşmasına rağmen farklı maddelerdir. zira atomların dizilişleri farklıdır. işte evrendeki her şey atomların farklı şekilde dizilmeleri ve bir araya gelmeleri ile oluşur. bir maddeyi oluşturan bu yapıya genel olarak bilgi diyebiliriz. bir de quantum information vardır. örneğin bir kağıdı yaktığınız zaman ya da bir elmayı ezip suyunu çıkardığınız zaman onun elma veya kağıt olma özelliğini ortadan kaldırabilirsiniz ama kuantum bilgisini yok edemezsiniz. kuantum bilgisi olduğu sürece teorik olarak o kağıt atomlarından tekrar oluşturulabilir.

Ancak stephen hawking'in ortaya koyduğu teoriye göre karadelikler hawking radyasyonu yayarak çok az da olsa sürekli olarak kütle kaybetmektedir. gelecekte bir gün bütün kütlelerini kaybederek ortadan kaybolacaklardır. peki karadelikler ortadan kaybolursa onların olay ufkunu geçip çekim kuvvetine kapılarak bir daha dışarıya çıkamayan maddelerin bilgilerine ne olacak, onlar da mı karadelikler ile birlikte ortadan kaybolacaklar? kuantum bilgisinin ortadan kaybolması evren için büyük bir tehlike. gerçi karadelikler bilgiyle birlikte ortadan kaybolsa bile karadelikler çok çok yavaş kütle kaybettikleri için karadeliklerin tamamen ortadan kalkacağı zamana kadar evrende zaten yaşayabilen bir canlı kalmayabilir. zira karadeliklerin kütle kaybetmesi o kadar yavaş ki kütlelerini tamamen kaybetmelerinden çok çok önce evrendeki bütün yıldızlar zaten çoktan ölmüş olacak.