En yakın arkadaşlarımız konumunda olan evcil dostlarımızın beslenmesi, insanların beslenmesi kadar büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle, beslenme konusunda kendimiz için gösterdiğimiz özeni küçük dostlarımız için de göstermeliyiz. Bu evcil dostlardan yalnızca biri olan kediler için mama seçimine büyük özen gösterilmelidir. 

Eğer doğru araştırılmamış ve kalitesiz ürünler seçilirse kedimiz için ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliriz. Bu nedenle, kedi maması seçerken kediye uygun mama seçilmelidir. Aksi takdirde mide ve bağırsak sorunlarından zehirlenmelere kadar çeşitli sorunlar meydana gelebilir. 

Kedinin kilosu, cinsi, yaşı ve kısırlaşma durumu gibi faktörler mama seçimini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle her kedi için her mama uygun olmayabilir. Kedinizi de doğru bir şekilde tanıdıktan sonra onun için en doğru lezzeti bulabileceğiniz konusunda hiçbir korkunuz ya da şüpheniz olmamalıdır. Doğru

Kedinizin sahip olduğu özelliğe göre mama seçimleri değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin, kedi maması seçiminde yaş önemli bir faktördür. Kedi mamalarında ambalajlarda da belirtildiği gibi yaş ayrımı bulunmaktadır. Genellikle “junior” ambalajlar yavru kediler için, “adult” ambalajlar ise yetişkin kediler için uygun olan mamalardır. 

Gelişim aşamasında minik dostlarınızın ihtiyaç duyduğu besin değerleri ve vitaminler değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle kedi mamasında bulunan yağ ve protein değerlerine oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle yavru kediler için yetişkin mama seçmemeye özen göstermelisiniz. Eğer bu konuda hala bir soru işaretine sahipseniz veterinerlerden yardım almaktan asla kaçınmamalısınız. 

Yaş faktörü dışında kedinin kilosu da mama seçimini doğrudan etkilemektedir. Minik dostlarımız zamanla büyük bir gövdeye sahip olabilir ve çeşitli diyetlere ihtiyaç duyabilir. Eğer kedi, yaşına göre zayıf ya da kilolu bir bedene sahipse mama seçimi yine değişiklik göstermektedir. Kilolu kediler için diyet mamalar tercih edilebilirken zayıf kedilerde daha çok yüksek vitaminli mamalar tercih edilmektedir. 

Kısırlaştırma konusu da yine kedi maması seçimini oldukça etkileyen bir durumdur. Kısırlaştırma işleminin ardından kedilerin metabolizmalarında birtakım değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler doğrultusunda kediler hızla kilo alabilir ve sağlıkları bozulabilir. Bu nedenle kısırlaştırma işlemi görmüş olan kediniz için kısırlaştırılmış kedilere özel mama kategorilerindeki ürünleri tercih ederek kedinizin sağlıksız bir şekilde kilo almasını önleyebilirsiniz. 

Son olarak kedinin cinsi, mama seçiminde büyük önem taşımaktadır. Her kedi cinsi farklı vitaminlere ve besin değerlerine ihtiyaç duyabilir. Cinse bağlı olarak tüy uzunluğu ve fazlalığı da yine kedi maması seçiminde ayrı bir yere sahiptir. Tüyleri uzun olan kediler bu tüyleri yutabildiği için mide sistemlerinde değişiklikler meydana gelebilir. Örneğin, uzun tüylü kediler için malt oranı yüksek kedi mamaları tercih edilebilir.

araştırma ve uzman yardımlarıyla minik dostlarınız için en doğru seçimi yapabilirsiniz. Eğer kediniz için ilk kez kedi maması alıyorsanız mutlaka bir veterinerden ya da uzman kişilerden doğru bilgiler almalısınız.