Bir Üniversite, Yıldızların Seslerini Dinleyecek Gönüllüler Arıyor

Tıpkı insanların bir müzik aletini çıkardığı seslerden ayırt edilebilmesi gibi; insan kulağının yıldızların çıkardığı sesleri de ayırt edip edemeyeceğinin araştırılacağı bir çalışma için Belçika’da bulunan Leuven Üniversitesi astronomları, projede yer alacak gönüllüleri aradığını duyuruyor. Projeye kabul edilen gönüllüler; yıldızların tespitinin yapılması ve sınıflandırılması için yıldızları 'dinleyecek'.

"AstroSounds" isimli proje için oluşturulan internet sitesinde astronomi biliminin görsel gözlemden daha fazlası olduğu, yıldızların titreşimlerle müzik aletleri gibi sesler çıkarabildiği kaydedildi. Leuven Üniversitesi’nden araştırmacı astronom Katrien Kolenberg ise bazı yıldızların titreşerek insan kulağının duyamayacağı boyutlarda, adeta dev çanlar gibi çınladığını ifade etti. 

Liderliğini Kolenberg ve görme engelli araştırmacı Wanda Diaz-Merced'in ortak bir şekilde yürüttüğü AstroSounds projesi; Diaz-Merced'in yıldız verilerinin işitme temelli analizi üzerine yaptığı doktora çalışması projenin de özünü oluşturuyor. 

Bizde olsa kuyruk olur resmen değilmi...

Hem yabancı döviz gelir...

Hem otur dinle...

E ben bunu her gün yapıyorum...

Hem de her tür müzikle....