Okullar başlayacak mı bilmem...

Ama okul denilince çocuklar için o eğlenceli renkli, bazen ağırlıkları ile küçük büyük demeden eziyete dönse de öğretim hayatının büyük bir parçası olan çantalar akla geliyor

Peki okul çantasında neler olmalı...

Her sınıf düzeyi için farklı modellerin bulunduğu bu çantalar, taşıdığı özelliklere ve boyutuna göre değişiklik göstermekte. Peki, bir okul çantasında olması gerekenler neler? Öncelikle bilmelisiniz ki küçük çocukların taşıdığı okul çantalarının içinde kullanılmayacak hiçbir eşyanın yer almaması gerekir. O gün içerisinde gereken ne ise o koyulmalıdır. Okul çantasında olması gerekenler; kalem, kitap ve diğer okul malzemeleri olabilir iken eğitim için lazım olan eşyaların dışındaki ihtiyaçları da düşünmeniz gerekir. 

Mesela çocuğunuzun beslenmesi için çeşitli yiyecek veya içecekler de koyabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz dışarıdan beslenmez ve daha sağlıklı bir bünyeye sahip olur. Tabi bunlara ek olarak bir okul çantasında kimlik ve iletişim bilgileri de yer almalıdır. Özellikle çocuğunuz toplu taşıma ile eve dönüyorsa bu noktaları gözden kaçırmamanız gerekir. Elbete ulaşım kartı ile bir miktar para da koymak doğru olacaktır.

Bir okul çantasında olması gerekenler ihtiyaca göre değişebilir. Ancak bazı detayları atlamamak gerekir. İşte okul çantasında olması gerekenler listesi:

Kalemlik: Kalem, silgi ve kalemtıraş gibi gereçlerin konulduğu bu küçük cüzdanlar, çantanın olmazsa olmazlarındandır. Ayrıca yedek kalem taşımak için de idealdir.

Defter ve kitaplar: Hafif ve ince defterler her zaman kullanışlıdır. Benzer şekilde iki taraflı kullanılabilen defterler de rahat bir tercihtir. Kitaplar da o günlük ihtiyaca göre seçilebilir.

Kuru ve ıslak mendil: Kişisel bakım için gereken bu mendiller, okul çantasında olması gerekenler olarak acil bir durumda yardımınıza koşacaktır.

Ders programı: Okula giden herkesin bir ders programı vardır değil mi? Planlamanızı doğru yapmanız açısında çantanıza ders programı koyabilir, bu sayede gereksiz ağırlıklardan kurtulursunuz.

Atıştırmalık: İlkokul ve ortaokul döneminde tercih edilen okulda beslenme alışkanlığı için su, poğaça, kek ve meyve suyu gibi gıdaları okul çantasına koyabilirsiniz.