Bürokrasi olgusu devletlerin oluşum süreçlerine kadar dayanmakta ve bütün yönetim sistemlerinde devletlerin yürütme gücü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bürokrasi kararların alınmasında ve alınan bu kararların yönetilmesinde siyasetin en önemli ortağı konumundadır. Özellikle 18. yüzyılda modern devletlerin ortaya çıkması ile bürokrasiler yönetimin vazgeçilmez unsuru olmuştur. O günden günümüze değin çeşitli aşamalardan geçerek gelişen bürokrasi sistemi artık devletlerin önemli bir parçası ve yürütmenin de önemli bir kolu haline gelmiştir.

Bürokratik yapılar sürekli değişim göstererek işlerliği ve yapısındaki aksaklıklar giderilmeye çalışılmıştır. Türk bürokrasinin yapısı genelde merkeziyetçi ve vesayetçi bir yapı içinde olmuştur. Osmanlı bürokratik yönetimin geleneklerinden izler barındıran Türk bürokrasisi genel olarak halktan kopuk rejimin bekçisi konumunda iken son yıllarda bu görüntüden uzaklaşarak halka daha yakın, hizmeti alan kesimin ihtiyaçlarını daha hızlı görmek adına bir konumu kendisine şiar edinmiş bir yapıya doğru evrilmekte. Bugün her ne kadar tam anlamıyla istediğimiz bir bürokratik yapı olmamasına rağmen bazı bürokratlar çalışmalarıyla, duruşlarıyla, iş tutuşlarıyla, yönetilen sınıf ile olan samimi çerçevedeki diyalogcu yapılarıyla işte aradığımız ve beklediğimiz bürokrat tipi böyle olmalı dedirtiyorlar. Bu yazımızda söz konusu ettiğimiz özlenen bürokrat böyle olmalı diyebileceğimiz, hatta daha fazlasını ortaya koyan bir güzel insan, bir güzel bürokratımızdan size bahsedeceğim. Kendisini yıllardır tanıyor olmak şahsım açısından büyük bir onur. Devletinin menfaatlerini en üst seviyede tutmaya gayret eden, bulunduğu konum itibariyle son derece kritik kararlar alarak hem ülkemize, milletimize ve devlete ciddi katma değer sağlayan bu bürokrat kimdir diye hepiniz merak ettiniz. Bu kıymetli büyüğümüz Hazine ve Maliye Bakanlığının bir kuruluşu olan Darphane’nin Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin. Konya’nın Seydişehir ilçesinde dünyaya gelen bu yiğit ve güzel insan, görev yaptığı bütün kurumlarda öncelikli hedefi kurumun değerini arttırmak ve kuruma vizyon katmak olmuş. Uzun yıllardır yerel yönetimlerde hizmet veren bir bürokrat iken ülkemiz için son derece önemli bir kurum olan Darphane’ye genel müdür atandığından bu yana özellikli birçok işe imza atmış, ilklerin başlangıcını yaparak kuruma ve devlete ciddi kazanç sağlamaya çalışmıştır. Bulunduğu mevki son derece kritik bir görev ve misyon kendisine yüklese de mütevaziliğinden, cana yakınlığından asla ödün vermeden, kibir ve gurura kapılmadan, yükseldikçe alçalmasını bilen bir yapı sergileyerek başarılarına insani ilişkilerdeki bu yönüyle ve alçak gönüllülüğü ile bir başka boyut katmaktadır.

20 yıldan fazla bir süredir kendisi ile tanıştığım Abdullah Yasir Şahin Bey aynı zamanda STK’lardaki hizmetleriyle de gönüllülük hizmetlerini de sürdürmeyi ihmal etmemektedir.

Özlenen bürokrat yapısını üzerinde taşıyan genel müdür yaptığı özellikli hizmetler ile de göz doldurmaya devam etmekte. Bütün dünyanın ve ülkemizin de zorlu ekonomik günler yaşadığı bu dönemde sahteciliğin önüne geçmek, tüketicileri korumak, devletin gelir kaybının önüne geçmek için Türk mühendisler tarafından geliştirilen yerli ve mili bandrol sistemini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Özellikle üretim boyutunda kaçakçılığı önlemek adına ve sahtecilik ile toplumun sağlık sorunları yaşamasının önüne geçmek için geliştirdiği akıllı bandrol sistemi ile devletin çok ciddi meblağlarda vergi kaybını da önlemiş olacak. Şimdi bu çalışmasını bir basamak öteye taşıyarak tüketicilerin sahte para ile adatılmasına mâni olmak, tüketicileri korumak için yüksek güvenlikli yeni nesil bandrolleri piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Türk mühendisler tarafından geliştirilen bu sistem ile sahte paralar akıllı telefonlara indirilecek bir uygulama ile kolayca kontrol edilebilecek. Yeni nesil bandrollerle, halk sağlığını tehlikeye atacak sahteciliklerin tamamının önü kesilmiş olacak. Bununla birlikte kaçak üretim yapılan ürünlerden dolayı devletin ortaya çıkan vergi zayiatı da önlenmiş olacak. Ayrıca piyasaya sahte ürün sürülerek oluşan haksız rekabetinde önü kesilmiş olacak ve illegal yapıların yerine legal yapılar almış olacak. Darphane de atılan adımların ardı arkası kesilmiyor. Özellikle kıymetli evrakların basım işini üstlenen bu kurum önümüzdeki yıllarda yapacağı işler ile daha etkin olacağı aşikâr.

Mütevazi yapısıyla, sevgi dolu duruşu ve kararlı idareciliği ile sadece bulunduğu kurumda değil hem çevresinde hem de birçok kişinin gönlünde taht kurmaya devam eden Abdullah Yasir Şahin beyi yaptığı güzel ve anlamlı işlerden dolayı kutluyorum. Kutlamanın yanı sıra başarı dolu sağlık dolu nice uzun ömürler diliyorum. Başarı grafiğinin her geçen gün daha da artacağına hiç şüphem yok. Kararlı duruşu, ilkeli idareciliği, gönüllerdeki yer buluşu ile diğer bütün bürokratlara ve Türk bürokrasisine örnek olmasını gönülden temenni ediyorum.