Dijital dünyada en az JPG ve JPEG kadar yaygın olarak kullanılan bir görsel dosya formatı olan PNG....

Portable Network Graphics, kısaca PNG, Türkçesi ile Taşınabilir Ağ Grafiği; görüntü saklama amacıyla kullanılan bir görsel dosya formatıdır. JPG ve JPEG dosya formatlarından sonra en çok kullanılan görüntü saklama biçimi olan PNG, diğer görsel dosya formatlarından farklı olarak pek çok avantaj da sunar. Bu nedenle özellikle web tasarımcılar tarafından yoğun olarak kullanılan bir formattır.

PNG görüntü saklar, bu kadar basit aslında. Ancak tüm görsel dosya formatları bunu yapar. Peki PNG ne işe yarar? PNG dosya formatını kullanmanın en büyük avantajı, görüntülerin kayıpsız bir şekilde saklanabiliyor olmasıdır. JPG ve benzeri dosya biçimleri görüntüleri sıkıştırırken büyük oranda kayıp yaratır. Ancak PNG, bu sıkıştırmayı kayıpsız bir şekilde yapar. Bu nedenle çoğu zaman PNG dosya boyutu çok daha yüksektir.

PNG kullanmanın diğer bir avantajı ise şeffaflığı destekliyor olmasıdır. Kullandığımız her görselin belirli bir renkten oluşan bir arka planda olmasını istemeyiz. Bazen yalnızca bir nesne görseline ihtiyacımız olur ve bunu dilediğimiz yere koymak isteriz. İşte PNG, o nesnenin şeffaf bir arka plan üzerinde saklanmasını destekler. Grafik tasarımcılar tarafından hazırlanan logo ve benzeri çizimlerin PNG olarak saklanmasının en büyük nedeni budur. 

PNG, GIF dosya formatından sonra çıkan bir biçim olduğu için sık sık karşılaştırılırlar. Ancak aralarında büyük bir fark vardır çünkü PNG, kesinlikle hareketli görüntü desteklemez. Zaten PNG olarak saklanan görsellerde çoğu zaman böyle bir ihtiyaç olmaz. Görüntüleri kayıpsız olarak saklaması ve en önemlisi şeffaflığı desteklemesi nedeniyle hem grafik tasarımcılar hem de web tasarımcılar yoğun olarak PNG dosya formatındaki görselleri kullanmayı tercih ederler.