Merhaba sevgili okurlar, ben Nurefşan Akçay. Yirmi beş Nisan 1999, Amasya doğumluyum. Aslen Balıkesir’liyim. Doğuştan Spina Bfida hastasıyım bu yüzden ilkokuldan sonra ortaokul ve liseyi açık öğretimde okuyarak tamamladım. Bana ayrılan bu köşede, sizlerle farkındalık, bilinç, gerçeklik gibi alanlarda kendi gelişimime katkı sağladığını düşündüğüm bazı bilgilerimi paylaşacağım. Umarım keyifle okursunuz, sevgilerimle.

Merhaba sevgili okurlar, farkındalık denildiğinde aklımıza ne geliyor, sizce farkındalık nedir?

Ülkemizde, ‘farkındalık’ adı altında birçok etkinlik yapılıyor ve çoğumuz bu etkinliklere gönüllü olarak katılıyoruz.

Peki bizler bu konuda ne kadar bilinçliyiz?

Bence, farkındalık sadece özel gereksinimli bireylere, hayvanlara veya çevremizdeki diğer insanlara yönelik bir duygu değil, bir bütün olarak her bir bireyin kendi içinde fark ederek bilinçlenmesi gereken bir durumdur.

Farkındalık, yüzeysellikten sıyrılıp ayrım yapmaksızın bütünü görebilmektir.

 Yaşadığımız her bir anı özümseyip anın içinde olmaktır. Yolda yürürken sadece bedenimizle değil ruhumuzla yürümek, aldığımız her nefesin anlamını bilmek, kulağımıza gelen kuş seslerinin verdiği umut, bir fırının önünden geçerken duyduğumuz taze simit kokusundaki mutluluk, her adımda bir bütün olarak mucize olduğumuzu hissetmektir.

Farkındalığı sonradan kazanamayız, o zaten doğduğumuz andan itibaren içimizde var olandır.

Lakin, bazı ilginç bakış açılarımız, olumsuz yargı ve kalıplar maalesef farkındalığımızın azalmasına sebep oluyor.

Zaten içimizde var olan bu farkındalığı tekrar görebilmek ve fark etmek için algı yeteneğimizi geliştirecek çeşitli kitaplar okuyabilir, meditasyonlar yapabilir, an’da kalmayı seçebiliriz.

Son olarak, kendimize şu soruyu soralım:

Aslında, fark etmediğimizi sandığımız nelerin farkındayız?

Sevgiler.