Telefonlar son zamanlarda hayatımızda önemli bir yere sahip oldu. Hayatımıza yön veren telefonlar akıllı hale geldikten sonra bize her imkanı sundu. Bugün cep telefonlarının alışverişten iletişime pek çok olanak sunuyor. Elimizin altında adeta bir dünya var diyebiliriz. Biz bugün diğer fonksiyonlarından ziyade eğlence fonksiyonuna değineceğiz.

Telefonlar içindeki eğlenceli uygulamalarla çok rahat zaman geçirmemizi sağlıyor. Bir arkadaşımızla  buluşacağımız  zaman, otobüsle yere giderken, ulaşım  araçlarını  beklerken, yemek yemeye gittiğimizde siparişlerimizi  beklerken vaktimizi telefonla geçiriyoruz . Keyifli vakit geçirme veya vakit öldürme  anlamında ilaç gibi geliyor. Telefonlara indirilen oyunlar ve uygulamalar sayesinde  elimizden düşüremediğimiz bir alet. Artık sadece otobüs yolculuklarında veya hastanede sıra beklerken değil bankamatik kuyruğunda bile hemen telefona bakıyoruz. Eskisi gibi canımız  sıkılmıyor, bize bir arkadaş oluyor. Ama  iyi yanları olduğu  gibi zararlı tarafları da var. Telefonlar  yüz yüze iletişimi azalttı. Bu hem gidip gelme anlamında hem de bir araya gelince  görülüyor. Ziyaretleri ve buluşmaları azalttı. Buna ek olarak insanlar bir araya geldiğinde bile telefonlarıyla ilgileniyor. Bir bakmışsın bir salonda bir sürü insan hepsi kafasını eğmiş telefonuna bakıyor.  Böylece  sessiz bir ortam oluşuyor.

İyisiyle kötüsüyle telefonlar hayatımızda vazgeçilmez bir yer edindi ve bir alışkanlığa dönüştü. Bazen belli aralıklarla bile ayrı kalmamız halinde boşluğa düşüyoruz. Ama yine de olumsuz özelliklerine dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü yüz yüze iletişimin yerini hiçbir şey dolduramaz.