Twitter, 2006 yılında Jack Dorsey, Evan Williams ve Biz Stone tarafından bir sosyal medya ve mikroblog platformu olarak kuruldu. İlk başlarda bu proje, podcast şirketi Odeo'nun yan projelerinden biriydi.

Twitter'ın kuruluş fikri, SMS mesajları aracılığıyla kısa bildirimler gönderme fikrine dayanıyordu. Bu sayede insanlar, 140 karakterle sınırlı olan mesajlarını takipçileriyle paylaşabiliyorlardı. Twitter adı ise, "cıvıldama" anlamına gelen "chirp" kelimesinden esinlenilerek seçildi.

Dorsey, Williams ve Stone, Twitter'ı Mart 2006'da San Francisco'daki South by Southwest Interactive konferansında tanıttılar. O dönemde kullanıcı sayısı çok az olsa da, platform hızla popülerlik kazanmaya başladı. Özellikle, ünlü isimlerin Twitter'ı aktif şekilde kullanması ve haber kaynakları olarak tercih etmesi, platformun büyümesine katkı sağladı.

Twitter'ın ilk finansman desteği, Risk sermayesi firması Union Square Ventures tarafından yapıldı. Bu fonlama sayesinde Twitter, daha fazla çalışan istihdam edebildi ve büyümeye devam etti.

Twitter, zaman içinde pek çok yenilik ve değişiklik geçirdi. Karakter limiti önce 160'a çıkarıldı, daha sonra 140'a düşürüldü. Twitter, 2013 yılında halka açıldı ve hisseleri New York Borsası'nda işlem görmeye başladı.

Bugün, Twitter milyonlarca kullanıcısı olan popüler bir sosyal medya platformudur. Kullanıcılar, kısa mesajlar göndererek dünya çapındaki takipçileriyle iletişim kurabiliyorlar. Ayrıca, haber kaynağı olarak da sıklıkla tercih ediliyor ve dünya genelindeki olaylar hakkında anında güncellemeler sağlıyor.